Září 2011

Požární soutěž na Polánkách 2011

17. září 2011 v 11:53 | Loucký Jiří |  Pro rok 2011
Soutěž v PÚ "O pohár starosty SDH" ve Lhánicích
Sobotu 3. září jsme si ve sboru vyčlenili na zorganizování soutěže v požárním útoku. Jednalo se již o 2. ročník. Stejně jako loni jsme si zajistili pěkné počasí, připravili místo konání, občerstvení atd. Ovšem stejně jako loni si k nám přijelo zasoutěžit velice málo dobrovolných hasičů. Oproti loňsku přibylo pouze další družstvo z Popůvek. Takže nakonec jsme mohli na startu postupně vidět soutěžící: Lhánice A, Křepice, Popůvky A, Mohelno, Lhánice B, Popůvky B. K dispozici jsme měli dotykové terče a elektronickou časomíru se startem přes fotobuňku, čili to nejobjektivnější, co vůbec existuje. Vše nám zapůjčili kolegové z Křepic a já jim za to tímto děkuji.
Soutěžilo se ve dvou kolech, kdy se do výsledku započítával lepší pokus. V přestávce mezi jednotlivými koly se nám předvedlo družstvo žáků z Mohelna se svým požárním útokem. Svůj dobře sehraný a nacvičený útok nám ukázali dvakrát a nutno říci, že velice úspěšně. Určitě se všem líbili a my jim přejeme, aby jim vydržel elán do dalších let.
Teď již k samotnému průběhu soutěže. Jako první nastoupil na start místní soutěžní tým "mladších" hasičů v tomto pozměněném složení (takto poprvé): koš-Kavalec Jindřich, savice-Loucký Jiří, mašina-Treu Jakub, béčka-Vlasáková Lucie, rozdělovač-Vlasák Lukáš, levý proud-Košťál Jan, pravý proud-Ležák Martin. Moc času na sehrání a trénink tento mančaft neměl (trénovali dvakrát), ale všichni jsme si věřili, což se projevilo ihned po startu. Všichni udělali, co měli bez chyby a časomíra se zastavila na čísle 17,91s. Pro všechny to byl jistě tak trochu šok, ale krásný šok.
Jako druzí nastoupili hasiči z Křepic, kteří byli v mírné nevýhodě, neboť si přivezli široké hadice. Nicméně tvrdili, že jim to nevadí. Jejich první pokus se jim nepovedl (rozpojený spoj B na rozdělovači). Dále následovala další mužstva s výsledky přes 20vteřin. Jedno družstvo z Popůvek taktéž nedokončilo. Po prvním kole tedy vedli "lháničtí mladší" s vynikajícím časem. Během přestávky jsem měl možnost diskutovat se všemi týmy a vcelku mě potěšili reakce především od "křepických", kteří jsou pro nás stále favorité všech soutěží a s trochou nadsázky i vzorem. Dá se říci, že byli naším výkonem zaskočeni a s obavami vyhlíželi do dalšího kola.
Ve druhém kole jsme nastoupili ve stejném složení s tím, že nemáme co ztratit. Já osobně jsem si myslel, že se na našem výkonu už nedá nic zlepšit. A asi to byl ten předchozí výkon, který nás uklidnil a my jsme všichni "jeli" naplno a najistotu. Prostě a jednoduše všechno nám sedlo a časomíra se zastavila o něco dřív - 17,53s. Teď teprve nastalo ve stanu "křepických" to správné "dusno". Z předchozích debat jsem věděl, že k jejich dosavadnímu rekordu jsme se přiblížili na 5 setin vteřiny (ovšem na široké hadice). Abych to moc nedramatizoval, tak rovnou napíšu, že se jim to taktéž povedlo a s časem 17,1s nakonec soutěž vyhráli. Tímto časem si také vylepšili svůj osobní rekord. Nám nezbývá, než doufat, že je konečně někdy porazíme. V dalším pořadí se umístili na třetím místě borci z Mohelna s časem 19,4s, dále čtvrtí naši "starouši" s časem 20,2s a pátí a šestí kolegové z Popůvek.
Když soutěž zhodnotím ještě jednou a s odstupem, tak musím říci, že jediní, komu se nepovedla, jsou hasiči z Popůvek. Letos měli jakousi smůlu a máloco se jim povedlo. Loni byli na druhém místě. Já věřím, že se nenechají odradit a příště přijedou zase. Oproti tomu omlazený tým z Mohelna předvedl vynikající výkon a je vidět, že se ubírají při tréninku správným směrem. Držím jim palce.
Nesmím samozřejmě zapomenout na naše "staříky", kteří přes svůj úctyhodný věk (u některých) dokážou zabrat a ukázat, že to také umí. S časem 20,2s si u mě (a doufám, že i u dalších) zjednali velký respekt. Nehledě na to, že zdárně dokončili obě dvě kola a ve druhém se dokázali ještě zlepšit. Přeji jim hodně úspěchů a sil do dalšího soutěžního roku. Pevně věřím, že jejich velitel Libor Treu je dokáže příští rok dát opět dohromady a budou s námi jezdit po soutěžích jako letos.
Náš tým "mladších" dokázal ve změněné sestavě svoji životaschopnost a hlavně všem ukázal, že je možné s tím co máme k dispozici udělat výborný čas. Dle různých pozorovatelů, máme stále rezervy, a když je plně využijeme, tak můžeme pomýšlet na velice dobrá umístění.
Soutěž skončila předáním ocenění, hromadným focením, posezením ve stánku s občerstvením a nakonec hajdy do postýlek. Co dodat závěrem?
Soutěž se povedla, protože klasický nepřítel takovýchto akcí - počasí, byl na naší straně a někteří nám to již podruhé velice záviděli. Co je ovšem veliké mínus pro tento sport je nízká účast. Dovolím si tímto zakritizovat přístup našeho okrsku. Jak hasiči z Kladrub, tak i z Kramolína se k nám opět nepřipojili. A dokonce se neukázal ani starosta, ani velitel okrsku, což je asi docela ostuda. My se ale nevzdáme a doufám, že příští rok soutěž opět proběhne.

Pouť 2011

17. září 2011 v 11:51 | Ležák Josef |  Pro rok 2011
V sobotu 13.srpna v Naší obci proběhla tradiční pouťová zábava, které předcházela brigáda.
V den pouti se ráno zamračilo a nevypadalo to dobře, ale nakonec se počasí osmělilo a bylo hezky. Vše bylo připraveno a naše omladina mohla vyrazit pod taktovkou Petra Šlapanského po obci.
Večerní zábava se skupinou ORFEUS proběhla ve velkém stylu. připravena byla bohatá tombola. Přišlo více než 200 platících a zábava probíhala dlouho do noci ku spokojenosti všech.
V neděli proběhla brigáda na úklid návsi za velké účasti členů. Už se těšíme na příští rok a doufáme, že se to vydaří.